5 motive

Publicitate
  • 5 motive pentru care să asculți noul EP Karpov Not Kasparov

Valeriu Borcos se joacă cu sintetizatorul, iar Eduard Gabia îl acompaniază la tobe. Produc sunete inspirați de jocul de șah, după cum ți-ai dat probabil seama din numele trupei; fiecare mutare a jucătorului schimbă direcția de atac a oponentului și...

• Cinci motive pentru care greva fiscală e soluția finală

V-am scris un ghid în care să vă explic cum funcţionează greva fiscală, nu ca să comiteţi o ilegalitate, ci pentru că mi se pare normal şi etic să vorbim despre acest fenomen atât timp cât el există.

• Cinci motive pentru care maneliștii sunt mai tari ca hipsterii

Am realizat că, la două decenii de la apariția fenomenului, ori eu am devenit mai tolerant, ori maneliștii nu sunt chiar oaia neagră a societății. Oare?

• 5 motive pentru care să asculți noul album white walls

Sunt prea melodici ca să fie metaliști, prea duri ca să fie rockeri progresiști și adaugă și un strop de jazz fusion, ca să deruteze și mai mult ascultătorul. Poți să simți asta pe urechea ta diseară în The Silver Church Club.

• 5 motive pentru care să asculți ultimul album BLN (Brazda lui Novac)

Ascultă-mă, e toamnă, corpul tău se simte ca pula și tu te îndoiești de orice decizie pe care ai făcut-o vreodată în viață. Devii o plantă patetică cu smartphone. Materialul ăsta-ți dă doza perfectă de minimalism combinat cu pasaje catchy, încât să te...

• 5 motive pentru care e nasol la mare de 1 mai

Abia aştepţi să vină 1 mai ca să te duci la mare şi să te distrezi? Probabil nu ieşi din casă prea des. Şi eşti genul care-şi planifică distracţia cu porţia.